תקופות קריטיות בחיי הכלב

תקופות קריטיות בחיי הכלב

לגורים כמו לתינוקות יש שלבי התפתחות. תקופות אלו מתבטאות בהתפתחות פיזית, נפשית ומינית. כמו כן, יקבעו ויעצבו את אופי כלבכם ויעשירו את עולמו הפנימי. בתקופות אלו רוכש הגור ניסיון חיים שילווה אותו לאורך חייו. התנהלות נכונה מול הגור קריטית לכך שיצא מאושר ומאוזן. אי לכך חשוב מאוד להבין מה עובר על הגור בכל שלב ושלב בהתפתחותו ולדעת איך להתמודד בצורה נכונה.

תקופה ראשונה:  0-3 שבועות : סופג את הסביבה, תלוי.

הגור תלוי לחלוטין באם. אינו יכול לווסת את טמפרטורת גופו, פועל ע”פ רפלקסים ואינסטינקטים בלבד. זו תקופה של התפתחות החושים והתפתחות מערכת העצבים. הגור פוקח עיניים בגיל 9-13 יום, אין לחשוף אותו לאור מסנוור בתקופה זו עלול להזיק לראיה. הגור נולד חירש ושמיעתו מתפתחת סביב היום ה-10. בסוף התקופה, התפתחות מלאה של חושי הריח והראיה.

תקופה שניה: 3-7 שבועות: סוציאליזציה ראשונה.

זו התקופה שבה הגור סקרן, הוא לומד תקשורת כלבית, יצירת קשר, הסתגלות חברתית לחיים בחברת כלבים ולמידת הכללים הקשורים בכך: מעמד בלהקה, מיומנות צייד, ויסות עוצמת הנשיכה הגנה וניקיון שהוא הפרדת הטריטוריה הפנימית( מקום מרבץ, אוכל) והטריטוריה החיצונית ( צרכים). אפשר להתחיל ולגעת בעדינות בגור (הברשה, עיכוב נשיכה, הרמה קצרה).

מחסור בחברת כלבים בתקופה זו יוביל:

  • החתמה למין אחר- יצירת קשר בלתי ניתן לניתוק בין הצאצא להוריו.
  • אי זיהוי הגור כחלק מבני מינו הכלבים.
  • אי זיהוי של שפת גוף כלבית, חוקי משחק וכו’.

זהו זמן טוב לחשוף את הכלב לצעצועים, צלילים, חברה וכו’. יש לגרום לגור חוויות חיובית מהסביבה, להכיר מגע אדם  ולהרגיל אתו לשמו.
יש להיזהר מלחשוף את הגור למקורות למחלות בתקופה זו, מכיוון שכמות הנוגדנים בחלב האם יורדת (מומלץ להתחיל לחסן בגיל 7-8 שבועות).

הוצאה מוקדמת מהשגר עלולה להביא לבעיות נפשיות בהתפתחות.

תקופה שלישית: 1.5-4 חודשים: סוציאליזציה שנייה.

בגיל 7 שבועות אפשר להפריד את הגור מהשגר. זהו הגיל האידיאלי שבו הגור יוכל לקבל שינויים, יחסית בקלות. הוא בשל ומפותח ואינו תלוי עוד באמו.

הניסיון שיהיה לגור בשלב זה עם בני האדם יקבע את ההתייחסות שלו לבני אדם לכל אורך חייו.

הגור סקרן, צמא לגלות את העולם וללמוד דברים חדשים. זהו הגיל להתחיל ולחשוף אותו לכמה שיותר חוויות חדשות וגירויים בצורה הדרגתית. כדאי בשלב הזה להרגילו לקולר/רתמה ולרצועה, ולעבוד על תרגילים והתניות קלות. בגיל 7 שבועות יכולתו השכלית של הגור זהה לזו של כלב בוגר. זוהי תקופה של למידה מהירה.

  • ·         יש להיזהר בשבועות 8-12 מהשפעות שליליות וחוויות טראומטיות מכיוון שהן יחרטו לכלב בראש ועלולות להשליך עליו  לכל ימי חייו. תקופה זו נקראת  תקופת חריטת הפחד.
  • ·         שבועות 10-16, תקופה זו מתבטאת בהתפתחות פיזית מואצת ובעיצוב אופי הכלב. בשלב זה הכלב יבדוק וינסה למתוח גבולות. חשוב מאוד לא לשבור את רוחו וללמד את הכלב מה מותר ומה אסור, ולנתב את ההתנהגות למה שאנו רוצים.

תקופה רביעית: 4-12 חודשים: גיל ההתבגרות.

זוהי תקופה של בדיקת גבולות ומצבי רוח משתנים. בחודשים אלו הגור בודק את בעליו ומנסה למתוח את הגבולות (עלול להימשך עד גיל שנה). גורים שעברו אילוף, ינסו להימנע מלהקשיב לבעלים (כאילו שכח את מה שלמד). חשוב מאוד ללמד את הגור מה מותר ומה אסור ולהיות עקביים.  בחודשים הראשונים הגור מחזק ומחליף שיניים, לכן תיתכן לעיסה מוגברת של חפצים שונים ולפיכך חשוב מאוד לספק לגור אלטרנטיבות ראויות ללעיסה.

לקראת גיל 7-8 חודשים מתחילה ההתבגרות המינית. אצל גזעים גדולים ההתבגרות מגיעה בגיל מאוחר יותר לעומת גזעים קטנים המתבגרים מינית בגיל 5-6 חודשים. בתקופה זאת  יתקיימו גם שינויי מצב רוח וחוסר יציבות וזאת משום שבגוף מתרחשים שינויים הורמונליים.

6-14 חודשים: חריטת הפחד השנייה.

שלב זה קורה במקביל להתבגרות המינית (אצל גזעים גדולים עלול להימשך זמן רב יותר). בשונה מתקופת חריטת הפחד הראשונה, אין כאן זמן מוגדר. הכלב מגלה פתאום פחדים חדשים מכיוון שביטחונו יורד. לכן עלולה להיות עליה בתגובתיות ובאגרסיביות. תגובת בעלי הכלב לסיטואציות האלה הן קריטיות, הן יקבעו האם תהיה לכך השפעה ארוכת טווח אצל הכלב. לכן במידה והכלב מפחד לא להכריח אותו להתקרב למקור הפחד, אלא להתרחק ולהרגיעו. בנוסף יש להימנע ממצבים העלולים להיות מפחידים עבור הכלב ללא נוכחות הבעלים.  יש להיות ערניים לשינוי התגובות אצל הכלב.

תקופה חמישית: 1-3 שנים: בגרות (תלוי בגזע).

בגיל שנה הכלב יגיע ליציבות ויהיה מסוגל לבצע בנאמנות את הדרוש ממנו. גזעים גדולים מתפתחים בצורה איטית יותר ולכן עלולים להגיע לבגרות אחרי גיל שנה. במידה והכלב לא עבר חינוך ראוי, עלולות להופיע בעיות התנהגות, שימשכו להמשך חייו. תחזוק החינוך וחשיפה לגירויים לא נגמרת כאשר הכלב מגיע לבגרות, היא חייבת להימשך כל הזמן.

במידה והכלב מציג בעיות התנהגות/התנהגות לא יציבה פנו לאיש מקצוע.

חשוב לזכור כי קיימת חפיפה בין התקופות השונות מבחינת הזמנים, המעבר מתקופה לתקופה הוא לא על פי יום וגיל מוגדר, אלא תלוי בהתפתחות הספציפית של כל גור וגור.

מלונה לכלב

Cart(0 items)

אין מוצרים בסל הקניות.