סוגי כלבים

סוגי כלבים


סוגי כלבים שונים הותאמו במהלך השנים למטרות שונות ומגוונות, להלן מאמר המפרט בהרחבה את רוב סוגי הכלבים .

סוגי כלבים אשר מתאימים בתור כלבי שמירה


רוטוויילר:
ככל הנראה מוצאו של כלב הרוטוויילר בכלב המאסטיף האיטלקי, אשר שימש עבור רועי צאן רומאים ככלב לוויה בעת שהם הביאו עמם את העדרים שלהם כאשר הם פלשו לאירופה. בתקופת ימי הביניים הרוטוויילר אף שימש ככלב רועים, ככלב שמירה, ככלב משטרה ואפילו בתור שליח.

כלבים מגזע רוטוויילר נחשבים, אם לוקחים בחשבון סוגי כלבים שונים, בתור כלבים אשר מפגינים רמות גבוהות במיוחד של ביטחון עצמי איתן, אשר משולב בהצלחה עם מזג נוח ורגוע. בנוסף על כך, רוטוויילרים נאמנים מאוד לבעלים שלהם, והם לא יהססו – ולו לרגע – אם יקרה מקרה ויתעורר הצורך להגן עליהם.

כמו סוגי כלבים אחרים אשר נועדו לשמש בתור כלבי שמירה של בני האדם – בין אם למטרות שמירה עליהם או על הרכוש שלהם – כלבים מגזע רוטוויילר ניחנו בתכונות גנטיות אשר גורמות להם להיות בצורה אינסטינקטיבית במצב של שמירה – וזו אחת הסיבות שמבין סוגי כלבים שונים הם ידועים בתור כלבי השמירה הטובים ביותר בעולם.

כלב קשוח

ובדומה מאוד לסוגי כלבים אחרים אשר הושבחו לאורך השנים על ידי בני אדם למטרות של שמירה, כלבי רוטוויילר מאוד קשוחים, חזקים ויש להם רף סיבולת מאוד גבוה.

בהיותם כלבי שמירה, מטבעם הם נוטים להפגין נטיות טריטוריאליות והם יעשו את כל מה שהם יכולים לעשות על מנת להגן על הבית שלהם ועל הלהקה שלהם. בנוסף על כך, בדומה לסוגי כלבים אחרים שמתפקדים בתור כלבי שמירה, יש לרוטוויילרים נטייה לגלות סקרנות יחד עם זהירות בכל אשר נוגע למגע עם אנשים חדשים, לכן יש להציג אותם בפני אנשים חדשים בצורה מסודרת – אחרת הם עשויים להפעיל את ההוראות אשר חקוקות בקוד הגנטי שלהם ולנסות להגן עליכם בכל מחיר.

תוחלת חיים:

בין עשר שנים לשתיים עשרה שנים בממוצע.
גודל שגר ממוצע בעת המלצה: לעומת סוגי כלבים אחרים, לנקבות הרוטוויילר יש שגר גדול למדי, ולעתים קרובות הן עשויות להמליט בין 10 ל-12 גורים בהמלטה.

פרווה:

הפרווה של כלבים מגזע רוטוויילר הינה חלקה, מבריקה וקלה מאוד לטיפוח על ידי בני האדם. על מנת לדאוג לכך שפרוות כלבי הרוטוויילר תהיה במצב האידיאלי, יש להבריש אותה בעזרת מברשת גסה ולשטוף אותה במים רק כאשר יש בכך צורך ממשי. ביחס לסוגי כלבים אחרים, הרוטוויילרים משירים מגופם כמות ממוצעת של פרווה.

בעיות בריאותיות אשר אופייניות לגזע:

כמו סוגי כלבים גדולים אחרים, לכלבים אלה יש נטייה לסבול ממחלת אגן תורשתית. בנוסף על כך, יש להם נטייה להתחמם ביתר קלות ובדרך כלל הם נוחרים בשעה שהם ישנים.

פעילות גופנית:
הרוטוויילרים חייבים לקבל את ההזדמנות לעשות כמה שיותר פעילות גופנית, מפני שכמו סוגי כלבים אחרים אשר נועדו לעבודה, לא מעט מתחושת הסיפוק שלהם בחיים נובעת מפעילות גופנית מאתגרת. בנוסף על טיולים רגליים, מומלץ מאוד גם לטייל איתם בשטחים פתוחים ואפילו לרוץ איתם ללא רצועה – הם תמיד רוצים בקרבת הבעלים שלהם, לכן אין דאגה שהם ירחיקו לכת לבדם. מלבד זאת מומלץ לאפשר לכלבים אלה לשחות או לרוץ לצד רוכב אופניים, כמו גם לשחק עמם בכדור.

סגנון חיים:

כלב מסוג רוטוויילר יכול להתאים למגורים בתוך דירה ללא חצר, כל עוד הוא זוכה לקבל את מספיק הזדמנויות לעשות פעילות גופנית אשר הולמת את הצרכים הספציפיים לגזע שלו. לעומת סוגי כלבים אחרים, הם לא פעילים יתר על המידה בעת שהם נמצאים מאחורי דלתיים סגורות. עבור כלבים מסוג זה גם חצר קטנה תספיק על מנת למלא את הצרכים שלהם במידה מספקת.

סוגי כלבים אשר מתאימים בתור כלבי ציד

כלב ציד אפגני
כלב הציד האפגני הינו כלב מאוד אלגנטי ועתיק ימים, אשר מוצאו בסיני – למעשה, כלב הציד האפגני אפילו הוזכר מספר פעמים בפפירוסים של המצרים ובנוסף על כך, ארכיאולוגים מצאו דיוקנים של כלב הציד האפגני על גבי קירות של מערות בחלקה הצפוני של אפגניסטן.

לאורך מאות שנים מגדלים כלבים מגזע זה שמרו בקנאות על טוהר הגזע שלו ומסיבה זה נאסר לייצא אותו למדינות אחות. בין סוגי כלבים אשר הושבחו למטרות של ציד, כלב הציד האפגני נחשב ל”סייט האונד”, שפירושו שהוא צד על פי חוש הראייה שלו.

לאורך ההיסטוריה נעשה בכלב זה שימוש גם ככלב רועים וכצייד של צבאים, עיזים ואפילו זאבים. ביבשות אמריקה ואירופה הם הפכו לפופולאריים מאוד בתור חיות מחמד יוקרתיות ובתור כלבי תצוגה, הודות למאפייניהם החיצוניים האריסטוקרטיים.

“מלך הכלבים”

כלב הציד האפגני תואר לאורך השנים בתור “מלך הכלבים”, הודות למראה ולאופי המלכותי, האלגנטי והאצילי שניתן לזהות אצלו תכף ומיד לאחר שמבחינים בו בפעם הראשונה.

כלבי הציד האפגניים נחשבים לכלבים בעלי אומץ לב רב, כבוד ואנרגיות רבות. בנוסף על כך, הם מאוד נאמנים מאוד לבעליהם שופעים חיבה, אוהבים פינוקים ורגישים. כמו סוגי כלבים מסוימים אחרים, הם עשויים להיות מעט מרוחקים מאנשים, כלבים ובעלי חיים אחרים, והם אף נוטים להפגין חשדנות כלפי כל מי שהם לא מכירים, אולם הם לא עושים זאת מתוך עוינות.

לכן חשוב מאוד לדאוג לכך שהם יעברו תהליך חיברות מוקדם ככל האפשר בחיים שלהם. בנוסף על כך, הם עשויים להיות ביישנים מטבעם ולצבור אנרגיות רבות של תסכול אם הבעלים שלהם לא מעניק להם מספיק הזדמנויות לביצוע פעילות גופנית מאומצת לצד פעילות מנטאלית מאומצת.

תוחלת חיים:

בסביבות ארבע עשרה שנים בממוצע.
גודל שגר ממוצע בעת המלצה: אם משווים את נקבת כלב הציד האפגני לעומת סוגי כלבים אחרים, יש לה שגר בגודל בינוני, אשר נמצא בטווח בין גור אחד לחמישה עשר גורים, כאשר הממוצע עומד על שמונה גורים לשגר.

פרווה:

לעומת סוגי כלבים אחרים, הפרווה של כלב הציד האפגני דורשת לא מעט תשומת לב והשקעה. לכלבים מסוג זה יש פרווה ארוכה ועבה מאוד (אשר מתאימה במיוחד להישרדות בתנאי מזג אוויר קיצוניים, בייחוד להישרדות בקור).

חשוב מאוד לזכור כי כמו עם סוגי כלבים אחרים, אין לרחוץ את פרוות הכלב יתר על המידה, מפני שזה פוגע בבריאותה הטבעית. יחד עם זאת, כאשר מברישים סוגי כלבים בעלי פרווה דומה לזו של כלב הציד האפגני יש להיזהר מאוד שלא להבריש את הפרווה בעת שהיא יבשה, מפני שבדרך זו הפרווה שלכם תסתבך בעצמה ביתר קלות.

בנוסף על כך, כמו עם סוגי כלבים אחרים בעלי אוזניים כשל אוזני כלב הציד האפגני, חלק מהבעלים בוחרים להלביש עליהם רשת לאיסוף על מנת למנוע מהאוזניים שלהם להיכנס לתוך קערות המזון או המים שלהם. לעומת סוגי כלבים אחרים, כלבים אשר שייכים לגזע כלב הציד האפגני משירים מגופם כמותם ממוצעת של פרווה.

בעיות בריאותיות אשר אופייניות לגזע:

לעומת סוגי כלבים אחרים, לכלב הציד האפגני אין בעיות בריאותיות אשר אופייניות במיוחד לגזע שלו, ובאופן כללי הם חיים בבריאות תקינה.

פעילות גופנית:

לעומת סוגי כלבים אחרים, כלבי ציד אפגניים זקוקים לפעילות גופנית מאומצת, מפני שהם אוהבים לרוץ ולקפוץ לגובה. וכמו עם סוגי כלבים אחרים.

– רובם ככולם –

יש להקפיד מאוד על יציאה לטיולים רגליים עם הכלב מדי יום ביומו. יש לכך חשיבות רבה הן מבחינת הפעילות הגופנית המינימאלית שהכלב צריך לעשות, והן מבחינת ביסוס המנהיגות של האדם בתור מוביל הלהקה.

בזמן טיול רגלי, על הכלב ללכת לצד הבעלים – או מאחוריו – וללכת לפי קצב ההליכה שלו, על מנת שהכלב יקבע במוחו את העובדה שהאדם אשר עמו הוא חי הוא גם זה שמשמש כמנהיג הלהקה.

סוגי כלבים מכל הגזעים והמינים זקוקים לפעילות גופנית ולמשמעת על בסיס יום יומי, ואם הם לא זוכים לקבל את זה במידה אשר עונה על הצרכים הספציפיים לגזע שלהם, הם ללא ספק יפתחו נטייה להפגין התנהגויות אשר הינן בלתי רצויות בעיני הבעלים ובהמשך גם לפתח דפוסים שליליים שיהיה יותר קשה לפתור.

בנוסף על כך, כלבי ציד אפגניים ייהנו מפעילויות גופניות מאומצות ומגוונות כמו ריצה חופשית למרחקים, אולם יש להקפיד לעשות זאת בתוך שטח מגודר אשר מיועד במיוחד למטרה זו.

סגנון חיים:

לעומת סוגי כלבים אחרים, כלבי ציד אפגניים אינם מומלצים כחיות מחמד אידיאליות עבור כל מי שחי בתוך דירה, חרף העובדה שמאחורי דלתיים סגורות הם יחסית לא יותר מדי פעילים. מקום המגורים האידיאלי עבורם יהיה מקום עם מרחבים גדולים – ורצוי סגורים – אשר בהם הם יוכלו לרוץ למרחקים.

כלבי ציד אפגניים יכולים לגור בחוץ, אולם הם יהיו יותר שבעי רצון אם יתאפשר להם לישון בתוך הבית, יחד עם שאר חברי הלהקה.

כלבי עבודה:

דמויי דוגה:

ברניז
בולדוג אנגלי
דוגו ארגנטינו
קאנה קורסו
בולמסטיף
דני ענק
מסטיף אנגלי
פילה ברזילרו
מסטינו נפוליטנו
ניופאונלנד
לאונברגר
דוג דה בורדו

משטרה וצבא:

אירדייל טרייר
בובייה
בוקסר
דוברמן
טרוורן בלגי
טרייר רוסי שחור
מלינווה
רודיזאן רידג’באק
רוטווילר
רועים בלגי
רועה גרמני
שומר מוסקבאי

רועים:

בורדר קולי
הרים פרינאי
מרמנו
צאן אנגלי עתיק
קווקזי

כלבים לצייד:

האונדס:

באסט
ביגל
כלב דם

מצביעים:

דלמטי
ויז’לה הונגרי
ויימרנר
סטר אירי
ספריגל ספניאל אנגלי
פוינטר
פוינטר אנגלי

רוח:

אייריש וולפהאונד
אפגני
בורוזוי
גרייהאונד
ויפט
סאלוקי
סלוגי
פרעה

מביאים:

גולדן רטריבר
לברדור

טריירים:

אמסטף
בול טרייר
ג’ק ראסל טרייר
פוקס טרייר
פיטבול

כלבי שפיץ:

מזחלות:

אלסקן מלמוט
האסקי סיבירי
סמוייד

שמירה:

אקיטה
כנעני
צ’או צ’או
קיסהאונד
שאר פיי
שיבה אינו

רועים:

בסנג’י

כלבי שעשועים:

בולדוג צרפתי
דקל (תחש)
יורקשיר טרייר
לאסה אפסו
סיני מצויץ
פאג
פודל
פומרניאן
פינצ’ר ננסי
פפיון ספניאל
צ’יוואווה
קוואליר קינג צ’ארלס ספאנייל
שי טסו
שיצו
שפיץ יפני

Cart(0 items)

אין מוצרים בסל הקניות.